live

How To Live On $30 A Week



Sharing buttons:

[Music]

so food is one of the largest expenses

that we have in our lives in fact it

actually comes in at number three only

behind housing costs and transportation

costs so the average American household

spends about seven thousand seven

hundred and twenty nine dollars per year

on food alone so in this video I'm going

to show you some ways you can cut back

on food expenses while still getting

plenty of nutrients and the things that

you need to keep yourself very healthy

and so what we're gonna do in this video

is I'm going to show you what I've

personally done to save some money on

food but still balancing that out with

eating healthy foods I think there's

kind of this misconception that it's

very difficult to eat healthy for little

amounts of money hopefully we can debunk

that today in this video but we were

actually pretty hesitant to make this

because you know people have very

different goals and agendas when it

comes to eating food and nutrition and

look I'm not a dietitian I'm not a

nutritionist I'm not a doctor this is

what works for me this is what I've done

in the past I spend a little bit more

money on food now as my budget has been

increasing as my income has been

increasing but I'm going to show you

what I've done in the past and look

everybody has different goals some

people want to lose weight some people

are trying to gain weight some people

are gluten-free or vegan or they only

eat meat there's just so many different

types of diets out there that this is

not a one-size-fits-all video what you

need to keep in mind for today's video

is that this is really oriented on

getting the most bang for your buck when

it comes to eating food so we're looking

at the most calories we're looking at

the most food possible for about 30 to

40 dollars per week and and let's just

get started with this let's actually go

over the grocery store right now I'm

gonna give you a lot of different tips

and tricks that you can use to cut back

on cost quite a bit so let's just go do

that now alright so we're at Walmart

here or Walmart whatever you want to

call it either way I've never met

someone who actually enjoys going to

Walmart I really hate this place but the

truth is it has the cheapest food

possible so if you're gonna go to a

place like Whole Foods you're gonna pay

double the price for really no reason

for the same food so we're gonna go in

the Walmart

there's other cheap stores too like all

the is very cheap as well maybe you have

some other ones around where you live

that are a lot cheaper you probably know

the cheap stores and the expensive

stores go to the cheaper stores if

you're really trying to budget and save

a lot of money on food alright so in the

store we picked up a number of different

things one of them being a massive bag

of cheese now this is about five dollars

which is kind of going over budget but

this cheese I throw this in everything

that I'm making and it really is pretty

great to eat and then we got some rice

which is about three dollars a $3.14 and

this is kind of a lot for rice but it's

some better rice and what you might get

at Walmart brand we picked up some

frozen strawberries we picked up some

oatmeal for two dollars and 46 cents

three loaves of bread for a sixty-seven

cents per piece we're really carving up

here but you're really getting a lot of

bang for your buck I had a place like

this and like I said earlier if you go

to place like Whole Foods you're gonna

pay triple the price for some of these

items that we're getting here for so

cheap and we also picked up some

tortillas for two dollars and 28 cents

we picked up a head of lettuce for a

dollar 28 then we picked up a full many

pounds of chicken for only about nine

dollars and 73 cents now generally when

I shop these days if I am getting me I

like to get things that are going to be

a little bit more sustainable options

but for this video I know some people it

doesn't fit the budget to get organic

free-range chickens so because of that

for this video we're just gonna have to

go with this chicken here but like I

said as you increase your budget you can

really expand out further or you can cut

out meat entirely it's obviously up to

you and it depends on your goals for

yourself it's really a personal choice

now we've also picked up a couple of

other things as well we picked up some

oranges for only 68 cents apiece and we

picked up this this baby spinach for two

dollars and 56 cents it's really not

that expensive to find some greens to

add into your diet and I think it's

really important to add that in there

instead of just kind of eating bland

food all the time and not really getting

anything else now there's also a couple

of other things when we go back to the

apartment that you'll see that I already

have like some peanut butter or maybe

some eggs or a bagel that I picked up at

the local bakery but in total this

entire run for food which

honestly is probably going to last me

much more than a week costing about $35

total for many pounds of rice beans a

massive tub of oatmeal a lot of chicken

and a lot of other different types of

foods for about 35 dollars in total so

let's go back to the department and

let's see what kind of food we can make

for this price all right so we just got

back let me show you everything that we

got and we're gonna run over the

different types of meals that were gonna

make so this is everything right here

and you know honestly this is about $30

worth of food which is pretty cheap to

be honest looking at the amount of

calories that we got and honestly

there's things in here that are gonna

last a hell of a lot more than just a

week like this rice right here is gonna

last a long time so we're gonna run over

each one of these meals few different

breakfast options a few different lunch

and dinner options as well but what I

like to do is start with the base so if

you can start with oats or start with

beans or start with bread or rice this

is how you're really gonna get a lot of

carbs and kind of extend a meal because

if you're just gonna eat carrots for

lunch maybe that works for some people

but for me that doesn't work and I

probably just keel over it I need more

calories my metabolism is kind of like a

furnace so let start with breakfast and

then we'll move on to lunch and dinner

so let's just do that right now all

right so one of my favorite options for

breakfast is just a simple bagel with

some eggs and some spinach and maybe

I'll throw some cheese on there as well

and sometimes I'll go with a couple of

bagels if I'm really extra hungry

but this bagel I got for about 65 cents

at my local bakery and then these eggs

were a couple dollars for a dozen eggs

so then what I'll do to make this bagel

really crispy is I'm gonna put this in

simultaneously with the eggs so these

pans they've been through a couple Wars

I've gotten a lot of good use out of

them but let me just show you how I do

this with this so I'll just take my

stick of butter put it on there is how

you make bagel toast boom no need for a

toaster just let it simmer right there

really nice and then simultaneously

we're gonna take these eggs and we're

just gonna crack them and put them right

in the pan

just like that nice fried egg now

usually I'll do a couple today I might

just do one you know let's throw another

one in there each egg here disgusting

[Music]

[Music]

all right so my special little secret is

this baby right here it's my crock-pot

now I take a lot of pride in this I used

to make fun of people for having crock

pots but honestly this is one of my

favorite ways to cook food because it's

so easy I mean there's really no excuse

to not make food for yourself if you

have something like this people say they

don't have any time to make dinner right

because I get home from work at 6

o'clock and then they have to go do

things and take kids of soccer practice

and all these other things having a

crock-pot is something that can really

save you a lot of time so usually what

I'll do is in the morning just open it

up throw some things in it so I got some

ingredients right here one of my

favorite foods to eat are potatoes so

literally this potato probably cost me

maybe 10 cents if that honestly it

probably was even cheaper than that so

potatoes are so cheap and you can

actually live off of potatoes almost

entirely now obviously it's not getting

all of your nutrients but if you saw

that movie I think it was the Martian

with Matt Damon and he lived off of

potatoes for a long time but there's

actually a lot of truth to it so if

you're gonna get a starch potatoes have

so many nutrients so I'll usually just

wash these potatoes chopped them up

maybe dice or maybe slice them depends

on the day obviously you know and then

I'll just store them in the crock pot

with a number of other things I like to

start with the base as I said earlier so

I might throw some rice in there maybe

some pasta

or some chicken I might throw a chicken

breast in here or two this is I think a

family size crock pot so that is good

for like five people I had a smaller one

before but I found that I like to just

make something in here like a stew or a

soup and just start it in the morning

you get home from work or you get back a

few hours later and you have food ready

to go it's just ready to go right there

for you to eat so I'll chop up potatoes

onions are incredibly cheap I mean each

onion here is less than $1 apiece and is

gonna last you a long time you get a lot

of great flavoring and then carrots this

bag of carrots was a dollar 29 and these

are organic carrots I actually got these

at Whole Foods

I was just trash-talking Whole Foods but

they do have some good produce you can

get for relatively inexpensive

especially things like carrots I mean

this is so cheap they're getting so many

good nutrients in them but I like to put

a lot of vegetables in my dinner so you

can literally just chop these things up

go some chicken in there throw some

seasoning in there

and we're good to go and then if I fill

this crock-pot I can go and eat this for

a couple of times in just one week and

the entire thing filled might cost me

two dollars three dollars to fill the

entire pot and it's really really great

so that's kind of my secret for dinner

sometimes I'll make a steak or some some

grilled chicken on my stove or maybe

some some baked ziti it really kind of

depends but I like to keep things very

simple maybe that's just me I'm not

Anthony Bourdain I'm not a chef this is

just what I do so actually if anybody

wants to cook for me let me know please

just help me out because I'm struggling

here alright so one more thing that you

want to really think about is having a

sharp knife now this one is a super

cheap knife so it's kind of dangerous I

had a very expensive knife but when I

moved out of my other apartment I think

my roommate might have it might have

fallen off the truck I'm not really sure

but I gotta go get a better knife

because I'm probably going to cut off my

fingers slicing these potatoes with a

cheap $2 knife that I got at Walmart so

and get a really nice cook kitchenware

and it's going to end up saving a couple

ligaments or fingers on your body okay

so for lunch I literally eat the same

thing almost every day which is just

peanut butter and jelly you know

sometimes I'll go meat and cheese but uh

yeah so you can make a few sandwiches

here this loaf of bread

it was 67 cents it's Walmart brand it

might not be too great for you but if

you're really trying to cut money then

this might be the way to go so you got

to make at least a few of these

sandwiches usually I'll make three for

lunch and then as far as what kind of

fluids you drink I really only drink

water juices are really expensive

they're sometimes kind of a waste

obviously soda if you're drinking soda

that's not good for you especially all

that sugar so I really try to cut back

on sugar as much as possible I only

drink water so I have my Brita filter so

when I sliced my sandwiches I only cut

them diagonal I don't know who cuts them

like this it's just really weird so you

got to cut them like this or else it's

just a no-go for me I won't eat them if

they're straight up and down like that

just a weird thing I guess all right so

another thing that I eat a lot is

pancakes this this box of pancake mix

was I think it's like three dollars in

something and there's literally 39

servings

of pancakemix in here for $3 so this

could last you more than a month of

eating pancakes and there's so many

things you can mix in there I mean I

usually just throw some bananas in here

which by the way this banana was 10

cents 15 cents I think he's about three

bananas per pound for at forty nine

maybe thirty nine cents per pound for

bananas and so the entire breakfast here

is about a dollar tops at most probably

less than that I would put these

pancakes at about 50 cents for breakfast

or you can eat them for dinner throwing

some chocolate chips or some other types

of fruit as well and it works pretty

well so let's get started making these

and I'll show you the outcome you know

as you can tell I'm not really a chef

these aren't the most beautiful pancakes

you've ever seen but I'm not too picky

it works for me

so that's a general idea of what I eat

and you know I make a lot of different

things with just those basic ingredients

but the important thing to remember is

that if you can just go with the base

ingredients you can get really creative

on the types of foods that you make if

you have certain things and you have

your proteins you have your vegetables

you have your fruits and you can really

start to mix them and make all kinds of

interesting dishes now you might have

noticed that I'm definitely not a great

cook you know I'm getting better at it

but I'm not good I'm not good at it all

but I think it's the thought that

matters or the effort maybe but what I

did notice is that if you're going to

say buy organic foods I know a lot of

people they want to buy organic but it

gets pretty expensive what I would do is

there's something called the Dirty Dozen

which is essentially some fruits and

vegetables that are usually hit with a

lot of pesticides things that have so

many chemicals on them that if you want

to get something organic get something

from the Dirty Dozen you can look that

up just a quick Google search but then

there's other things that have really

thick peels so for example avocados or

bananas or even oranges are things that

generally I don't get those organic

because I don't really see the need for

it especially when they have those thick

peels and you can just do quick google

searches to find which things are better

off getting organic and which ones are

not better off getting organic so you

might have noticed a common theme

throughout these videos is that we

really focus on finding ways to cut back

on the things that don't really provide

that much more value in our

so instead of spending four hundred

dollars per week on food by getting crab

legs and scallops and things that are

very very expensive taking that money

and spending less but still getting

plenty of nutrients maybe chicken or

other types of protein we don't judge

anyone whatever type of diet you want to

have for yourself you can still do it

relatively inexpensively and with these

ingredients here they're probably in the

last more than a week with a couple

pounds of rice a couple pounds of beans

with all those potatoes this is some of

the most calorie dense foods you can

possibly get if you enjoyed the video

make sure you subscribe to the channel

for more videos like this one and if you

want to help me cook food please

help me cook food because I need help

it's barely a joke alright that's a

video thanks I'll see you buddy next

time

[Music]